A tavaszi és nyári szezonok idején, valahogy mindig adja magát, hogy milyen zöldségeket vagy gyümölcsöket érdemes fogyasztani, télen azonban ez jelenthet némi kihívást. Legújabb blogbejegyzésünkben összegyűjtöttük az 5 legegészségesebb téli zöldséget, hogy a hideg napokon se maradjon senki frissesség nélkül.
1. Fodros kel
A fodros kel nem csak az egyik legegészségesebb zöldség, de még a hidegebb időszakokat is nagyon jól tűri. A levelesek családján belül torony magasan van a legtáplálóbb zöldségek között. Vitamin, ásványi anyag, rost és antioxidáns tartalma rendkívül magas, ezért a téli hónapok idején az egyik legjobb barátunk lehet, ha egy kis frissességre vágyunk.
Sőt, mindössze 70 grammnyi fodros kel már ki is egyenlíti az ajánlott napi A, B, C és K-vitaminok mennyiségét. Mindemellett pedig kifejezetten magas a kalcium, réz, mangán, kálium és magnézium tartalma is. Erőteljes kvercetin és kaempferol mennyisége pedig gyulladáscsökkentő hatással is bír.
Egyes tanulmányok szerint a magas flavonoidtartalmú étrend segíthet csökkenteni bizonyos rákok, például a tüdő- és nyelőcsőrák kialakulásának kockázatát.
2. Kelbimbó
A kelkáposztához hasonlóan a kelbimbó is tápanyagban gazdag. Kicsi, káposzta alakú fejei a hideg időben is fejlődnek. Habár mérete kicsi, lenyűgöző mennyiségű tápanyagtartalma van.
A kelbimbó kiváló K-vitamin forrás a szervezetnek. Körülbelül 150 gramm főtt kelbimbó a napi ajánlott K-vitamin bevitel 130 százalékát teszi ki. A K-vitamin kritikus jelentőségű a csont, szív, illetve az agy fejlődése, működése és egészsége szempontjából. Nem véletlenül ajánlgatják olyan sokan a még fejlődésben lévő gyermekeknek.
K-vitamin tartalma mellett pedig a kelbimbó meghatározó forrása az A, B és C-vitaminoknak, valamint a mangán és kálium mennyisége is rendkívül jelentős.
3. Sárgarépa
Tapsi Hapsi kedvenc gyökérzöldségét a nyári hónapok idején szokták betakarítani, csúcs édességét pedig ősszel és télen éri el.
A hideg körülmények hatására a sárgarépák a bennük lévő keményítőket cukorrá alakítják át, hogy a komoly fagyok idején is sejtjeik folyadékban gazdagok maradhassanak. Ebből eredően a sárgarépa hűvösebb időjárás idején sokkal ízletesebbé válik.
A sárgarépa kiváló béta-karotin forrás, amelyet a szervezetünk A-vitaminná alakít át. Egy nagyobb sárgarépa, amely hozzávetőlegesen 7 gramm lehet, a napi A-vitamin ajánlott bevitelének akár 240 százalékát is tartalmazhatja, ezzel jelentősen hozzájárulva a szem egészségéhez és az immunrendszer megfelelő működéséhez.
Rendkívül magas karotin és antioxidáns tartalma pedig csökkentheti a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. Több tanulmány is utal rá, hogy a karotinban gazdag étrend segíthet a rákbetegségek megelőzésében.
4. Mángold
A mángold nem csak, hogy tolerálja a hideg időjárást, hanem nagyon kevés kalóriát és még annál is több tápanyagot tartalmaz.
Egy pohár mángold mindössze 7 kalóriát tesz ki, viszont az ajánlott napi A-vitamin mennyiségnek közel felét alkotja, ami pedig az ajánlott napi K-vitamin bevitellel egyenértékű.
Levelei olyan jótékony hatású pigmenteket tartalmaznak, amelyeket a szakirodalmak betalinoknak neveznek. Kutatások kimutatták, hogy a Betalián csökkentő hatással van a szervezetben lévő gyulladásokra és képes redukálni az LDL-koleszterint oxidációját, amely a szívbetegség egyik fő kiváltója is egyben. A mángoldot széles körben alkalmazzák a mediterrán étrendekben.
5. Petrezselyem
Az eddig felsorolt zöldségekhez hasonlóan a petrezselyem is jelentős egészségügyi előnyökkel bír. Akárcsak a sárgarépa, a petrezselyem is a téli hónapok alatt nyeri el édességét.
Egy csészényi petrezselyem csaknem 6 gramm rostot és a napi ajánlott C-vitamin bevétel több, mint 30 százalékát teszi ki. Ezen túlmenően kiváló B és E-vitaminforrás, valamint jelentős a kálium, magnézium és mangán tartalma is.
Magas rosttartalma miatt jótékony hatással van az emésztésre, valamint csökkenti a szívbetegségek és az mellrák kialakulásának lehetőségét.