Egyre rövidülnek a nappalok, lassan ennek a novemberi "tavasznak" is vége, és sokkal, de sokkal jobban oda kell figyelni a megfelelő D-vitamin bevitelünkre. De miért olyan fontos? Erre kerestük mi is a választ!
A D-vitamin mondhatni maga a napfény. A kolekalciferol a D-vitamin egy formája, D3-vitaminnak is nevezik, valójában nem vitamin, hanem hormonszerű előanyag, amely hozzájárul az aktív D-hormon termelődéséhez a szervezetben - de mi azért most hívjuk csak előbbinek. A zsírban oldódó vitamin félék közé tartozik, és fő feladata a kalciumháztartás szabályozása, valamint a csontok ásványosítása. A szervezetünk maga állítja elő a napfény hatására, ám sajnos 2-3 hónap alatt kiürül testünk zsírraktáraiból a nyáron felhalmozott mennyiség. Ezért kell odafigyelni a pótlására, amit sajnos szimplán a táplálkozással nem tudunk teljes egészében megtenni. Jó hír viszont, hogy amint visszajön a jó idő, a szervezet is fokozatosan visszatölti magát.
Viszont bármennyire is szimbiózisban van a szervezetünk, a D-vitamin és az évszakok, tartós hiánya egyáltalán nem játék. A csontritkuláson, vagyis oszteoporózison kívül a kutatások kimutatták, hogy bizonyos autoimmun betegségek, a demencia, a magas vérnyomás, valamint a cukorbetegség, és a depresszió kialakulásában is szerepet játszhat a tartósan alacsony D-vitamin szint. A hiányának tünetei pedig igen sokfélék lehetnek a hajhullástól egészen a memóriazavarig.
A napi D-vitamin-bevitel (1 NE = 0.025 μg D3-vitamin):
Csecsemők számára: 400-1000 NE
Gyermekek számára: 600-1000 NE
Serdülők számára: 800-1000 NE
Felnőttek és várandósok számára: 1500-2000 NE
A D-vitamint megtalálható a zsíros halakban, a májban, a tejben, a tojássárgájában, az avokádóban, valamint a gombában is. De pusztán étkezéssel nem tudjuk pótolni a szervezetünk számára, ezért fontos, hogy télen is legyünk sokat a szabad levegőn és a napon, valamint ha szükséges, akkor étrendkiegészítő formájában is vegyük magunkhoz! ; )